Jesteś tutaj: IUMW Strona główna O IUMW O Stefanii Światłowskiej - Patronce IUMW

Stefania Światłowska - Patronka IUMW

Stefania Światłowska, Patronka Internetowego Uniwersytetu Mądrego Wychowania, legendarna nauczycielka łaciny i greki w Liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie, była uosobieniem
i wzorem cnót charakteru, szacunku wobec uczniów i ogromnej wiedzy.

Urodziła się 8 kwietnia 1914 r. w Eleonorhofie na Łotwie (d. Kurlandia). W 1920 r. wraz z rodzicami
i sześciorgiem rodzeństwa zamieszkała w Żyrardowie, gdzie ukończyła Humanistyczne Gimnazjum Miejskie im. Stefana Żeromskiego. Po maturze
w 1931 r., podjęła studia na Uniwersytecie im. Józefa Piłsudskiego
w Warszawie, na wydziale humanistycznym. Egzamin dyplomowy zdała w 1936 r., rok później ukończyła Studium Pedagogiczne w Warszawie, odbywając zarazem praktykę
w Gimnazjum i Liceum im. Emilii Plater, i jako magister filozofii w zakresie filologii klasycznej podjęła pracę w szkolnictwie, ucząc początkowo języka łacińskiego, a z czasem greckiego i angielskiego.
tl_files/O Patronce/Stefa (37)_a.jpg
Podczas okupacji hitlerowskiej pracowała jako bibliotekarka
w Szkole Handlowej w Żyrardowie, a następnie w biurze handlowym w Zakładach Żyrardowskich. Od 1 sierpnia 1940 do
15 stycznia 1945 r. uczestniczyła w tajnym nauczaniu na terenie Żyrardowa. Od września 1947 r. podjęła pracę w Państwowym Liceum i Gimnazjum im. Tadeusza Reytana w Warszawie.
W latach 1953 -58 pracowała jednocześnie w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym
im. Św. Augustyna w Warszawie, a w roku akademickim 1958/59 była również lektorką języka niemieckiego na Politechnice Warszawskiej.

tl_files/O Patronce/Stefa (52).jpgW VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana uczyła języka łacińskiego, angielskiego, greckiego, historii, propedeutyki filozofii i logiki. W roku szkolnym 1959/60 pełniła funkcję wicedyrektorki szkoły. Przez wiele lat prowadziła praktyki dla studentów – przyszłych nauczycieli licealnych kończących filologię klasyczną. Pani Profesor była wychowawczynią wielu klas. Cieszyła się zaufaniem i ogromną sympatią uczniów, rodziców i kolegów nauczycieli. Była bardzo rzetelna
i odpowiedzialna. Była także wielką erudytką i świetną nauczycielką – wielu jej uczniów studiowało później filologię klasyczną, a ci, którzy brali udział w konkursach i olimpiadach języka łacińskiego organizowanych przez Katedrę Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego wyróżniali się szeroką znajomością przedmiotu.

Czynnie współpracowała z Polskim Towarzystwem Filologicznym, którego była członkiem honorowym. Była jednym ze współautorów Małego Słownika Polsko-Łacińskiego.

tl_files/O Patronce/Stefa (1).jpgW roku szkolnym 1976/77 Profesor Światłowska została zwolniona z pracy z przyczyn politycznych. Nauczyciele Reytana - Anna Modrzejewska, Anna Sosin, Ireneusz Gugulski, Maria Kikolska, Ewa Ostrowska i Stefania Światłowska – podpisali list do Sejmu domagający się powołania komisji do zbadania okoliczności i następstw czerwcowych strajków w Radomiu
i Ursusie. Do pracy wróciła w roku szkolnym 1981/82 na skutek interwencji Solidarności, próśb uczniów i rodziców. Był to jej ostatni rok pracy w szkole, ale nie ostatni kontakt z wychowankami – spotykała się z nimi regularnie, jeśli tylko pozwalało jej na to zdrowie. 

Za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i naukowej, otrzymała wiele nagród
i odznaczeń, m. in. w 1969 r. Nagrodę Polskiego Towarzystwa Filologicznego, w 1972 r. Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania I stopnia, a w 1973 r. Złoty Krzyż Zasługi. Z okazji 100. rocznicy Szkoły, w dniu 11 czerwca 2005 r., jako najstarszy żyjący nauczyciel Liceum Reytana, odsłoniła ufundowaną przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Szkoły tablicę upamiętniającą ten jubileusz.
Stefania Światłowska zmarła 6 sierpnia 2009 r.. Została pochowana na cmentarzu w Żyrardowie.

***

Wdzięczni Wychowankowie Pani Profesor ustanowili nagrodę Jej imienia. Pierwszą laureatką nagrody w 2010 r. została absolwentka Liceum im. T. Reytana i uczennica prof. Światłowskiej - Irena Koźmińska, założycielka i prezes Fundacji ”ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”. 

W kolejnym roku nagrodę otrzymał inny uczeń prof. Światłowskiej - prof. dr hab. Jerzy Axer, filolog klasyczny związany z Uniwersytetem Warszawskim i Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza, twórca
i dyrektor Instytut Badań Interdyscyplinarnych „Artes Liberales” oraz Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (Kolegium MISH UW).
W roku 2012 laureatami nagrody zostali: p. Joanna Sadlej, wybitna nauczycielka matematyki
w Gimnazjum i Liceum im. T. Reytana oraz uczeń Liceum im. T. Reytana, finalista Olimpiady Matematycznej, Łukasz Bożyk.

Biuletyn IUMW