Jesteś tutaj: IUMW Strona główna Działy Pedagogika Edukacja zróżnicowana dziewczynek i chłopców.

Dziewczynki i chłopcy uczą się inaczej

Edukacja zróżnicowana - oddzielna dla każdej płci

Edukacja zróżnicowana oznacza nauczanie szkolne zorganizowane i prowadzone oddzielnie dla każdej płci. W wielu krajach od dawna funkcjonują szkoły odrębne dla dziewcząt i chłopców, w Polsce takie szkoły prowadzi m.in. Stowarzyszenie Sternik. Oferują one rodzicom alternatywę i dodatkową opcję przy poszukiwaniu najlepszych rozwiązań edukacyjnych dla ich dzieci.   

Sądzimy, że warto zapoznać się z założeniami i doświadczeniami edukacji nastawionej na zaspokajanie potrzeb dzieci różnej płci.

Poniżej przedstawiamy dwa wykłady wygłoszone na III Międzynarodowym Kongresie Edukacji Zróżnicowanej, zorganizowanym przez EASSE, który odbył się w październiku 2011 r. w Warszawie.

Christina Hoff Sommers

Christina Hoff Sommers na stałe współpracuje z Amerykańskim Instytutem Przedsiębiorczości AEI. Zanim związała się z tą uczelnią, była profesorem filozofii na Uniwersytecie Clark ze specjalizacją teoria moralności. Jej artykuły ukazywały się w wielu różnorodnych czasopismach takich jak: “The Journal of Philosophy”, “The New England Journal of Medicine”, “The Wall Street Journal”, “The New York Times”, “The Washington Post”, “The New Republic”, “The Weekly Standard”, “The Atlantic and The American”.

Sommers jest także redaktorem podręcznika etyki Występek i cnota w życiu codziennym, a także autorką książki Kto ukradł feminizm? oraz Wojna przeciw chłopcom. Pozycja ta została uznana przez „New York Times’a” Godną Uwagi Książka Roku 2000. Najnowsza książka Sommers, którą współtworzy z Sally Satel, również profesor z Amerykańskiego Instytutu Przedsiębiorczości, nosi tytuł: Cały naród poddany terapii.

Christina Hoff Sommers występuje również w wielu programach telewizyjnych, takich jak 60 minut czy Oprah Winfrey Show. Dwukrotnie wystąpiła w programie The Daily Show na kanale komediowym Comedy Central.

Prowadziła wykłady, a także brała udział w wielu debatach i panelach dyskusyjnych na ponad stu uczelniach amerykańskich.

Edukacja chłopców i młodych mężczyzn w XXI w. - wykład Christiny Hoff Sommers

application/pdf Christina_Hoff_Sommers_Edukacja chlopcow i mlodych mezczyzn w XXI w.pdf (698.5 kB)

Jaume Camps i Bansell

Jaume Camps i Bansell studiował geografię i historię na Uniwersytecie w Barcelonie. Ukończył studia podyplomowe na kierunku Nauki Humanistyczne, Prawne i Edukacja, a doktorat z nauk pedagogicznych obronił na Międzynarodowym Uniwersytecie Katalonii (UIC). Jest koordynatorem Forum Edukacji Zróżnicowanej (www.diferenciada.org). Wykłada socjologię edukacji i psychologię społeczną na Wydziale Pedagogicznym UIC. Jest także kierownikiem Studiów Podyplomowych z Edukacji i Płci.

Inteligencja płci w organizacji szkoły - wykład Jaume Campsa

application/pdf Jaume_Camps_Inteligencja plci w organizacji szkoly.pdf (286.6 kB)

Biuletyn IUMW